Complex Construct radí

Oddelenie projekcie a poradenstva

Kontaktujte nás

Rastliny v záhrade

Rastliny

Na rozdiel od trávnika, ktorý záhradu zjednocuje a harmonizuje, rastliny záhradu spestrujú svojou farebnosťou. Premenlivosťou počas roka vyčaria majiteľovi záhrady nejedno prekvapenie.

Pri návšteve renomovaného záhradníctva si možno vybrať zo širokého sortimentu rastlín. V ponuke sú listnaté a ihličnaté stromy a kry rôznych veľkostí. Nájdete tu vzrastlé solitérne ihličnaté a listnaté stromy, sortiment stálozelených a kvitnúcich kríkov a veľa druhov a kultivarov ihličnanov vhodných do živých plotov, skaliek a skupinových výsadieb.

Najlepšie poradí architekt

Najlepším riešením je nechať si poradiť od odborníkov. Ak vás pozorne počúvajú, dokážu navrhnúť takú kompozíciu rastlín, aby odrážala vaše estetické predstavy, spĺňala nároky kladené na funkčné využitie jednotlivých celkov záhrady, minimalizovala nároky na údržbu, výmenu a dosadby v budúcnosti. Dobrý návrhár zvažuje aj finančné možnosti majiteľa záhrady a hľadí na to, aby bolo navrhované riešenie pre neho únosné.

Optimálne riešenie je nechať si vypracovať projekt záhrady, ktorého súčasťou je použitie rastlinného materiálu. Pozorne načúvajúci architekt nielenže navrhne takú zostavu rastlín, aby spĺňala očakávania majiteľa záhrady, ale navyše dokáže predvídať ďaleko do budúcnosti. Vie, v akom stave sa záhrada ocitne päť, desať, dvadsať rokov po vysadení rastlín. Preto volí kompozície tak, aby v budúcnosti nebolo nutné rastliny zbytočne odstraňovať alebo dosádzať.

Mať projekt sa oplatí aj vtedy, ak sa majiteľ rozhodne vysadiť si záhradu svojpomocne. Stačí, ak postupuje podľa odborného návrhu, a môže si byť istý, že neurobí zásadné chyby.

Nákup rastlín

Kto sa rozhodne vysadiť si záhradu vlastnými silami, pri nákupe rastlín by mal byť dôsledný a opatrný. Pri návšteve záhradného centra by mal sledovať niektoré znaky, ktoré mu umožnia posúdiť vlastnosti rastliny tak, aby sa vyhol nákupu nekvalitného materiálu. Ako rozoznať kvalitný materiál? V nasledujúcom texte je niekoľko rád.

Priaznivé znaky rastliny kupovanej v kontajneri:

 • listy sú správne sfarbené, rastlina neprejavuje žiadne príznaky choroby
 • rast nie je jednostranný, rastlina nemá stopy po zrezávaní
 • stonky sú dobre olistené.

Nepriaznivé znaky rastliny kupovanej v kontajneri:

 • pri miernom povytiahnutí sa rastlina ľahko vymaní z pôdy, čo značí, že nedávno bola presádzaná
 • hrubé korene nesmú prerastať cez kontajner - rastlina bola dlho v kontajneri a má nedostatok živín
 • substrát je suchý
 • pri stonke na povrchu kontajnera je veľa buriny.

Priaznivé znaky rastliny kupovanej s balom:

 • kmeň je silný a rastlina je dobre olistená; stopy po silnom reze nevidieť (neboli odstraňované poškodené časti)
 • pôdny bal je dostatočne veľký v pomere k veľkosti rastliny; obal prilieha
 • pôdny bal je pevný, nie je deformovaný, povrch pôdy nie je suchý.

Nepriaznivé znaky rastliny kupovanej s balom:

 • rast je nesúmerný, čo je často spôsobené zhnednutím a opadnutím listov na jednej strane rastliny
 • na povrchu balu sa obtáčajú korene vodorovne okolo stonky (ovíjavé korene sa dajú zistiť hmatom na povrchu balu)
 • pôdny bal je porušený alebo je pod obalom suchý.

Vysádzanie rastlín

Najlepšie riešenie je nechať si vysadiť rastliny odborníkom. V takom prípade máte istotu, že ste splnili všetky predpoklady na to, aby sa rastliny ujali a pokračovali na novom mieste v priaznivom vývoji. Ak existuje projekt, výsadby sa realizujú pod dohľadom záhradného architekta, podľa investorom schváleného osadzovacieho plánu.

Druhou možnosťou je vysadiť si rastliny svojpomocne. Buď ide o kontajnerované rastliny alebo rastliny s balom. Treba si uvedomiť, že nesprávna výsadba spôsobí pestovateľský neúspech vo väčšej miere, ako keby sa správne vysádzal rastlinný materiál horšej kvality. Ak je na pozemku zem uľahnutá a vyčerpaná, doporučuje sa prekypriť ju a prihnojiť. Ešte lepším riešením je výmena substrátu v okolí novovysádzaných rastlín. Najvhodnejší čas na výsadbu je jar a jeseň, keď je pôda dostatočne teplá. To však neznamená, že zvyšok roka je pre vysádzanie úplne nevhodný. Rastliny kvalitne prekorenené v kontajneroch možno vysádzať prakticky po celý rok.

Pri vysádzaní je vhodné riadiť sa niektorými radami:

 • Pôda musí byť mierne vlhká. To znamená, že po zovretí v dlani si udrží guľovitý tvar a po dopade na zem sa rozpadne.
 • Jama má byť dostatočne veľká, asi o jednu tretinu väčšia ako je koreňový bal rastliny. Pôdny bal umiestňujeme do jamy tak, aby bol po vysadení o dva až tri centimetre nižšie ako je povrch okolitej pôdy.
 • Pred vysadením treba riadne prevlhčiť substrát v kontajneri. Rastlina s neporušeným koreňovým balom sa opatrne vloží do jamy.
 • Prerastajúce, ovíjavé korene treba odstrániť, koreňovú časť po stranách bez porušenia balu jemne uvoľniť. Priestor v jame sa vyplní substrátom a rukami pritlačí tak, aby sa odstránili prebytočný vzduch.
 • Po vysadení sa povrch upraví plytkou zálievkovou misou. Celý proces sa skončí zaliatím vodou.

Vysádzanie vzrastlých stromov

Výhodou výsadby väčších, vzrastlých stromov je, že výsledný efekt sa dostaví hneď, alebo už v druhom roku po výsadbe. O čo však je účinok rýchlejší, o to náročnejší je celý proces. Vzrastlé stromy sa vysádzajú s väčším koreňovým balom a potrebujú oporu - ukotvenie. Pri vysádzaní vzrastlých stromov sa často používa technika, napríklad výkopový stroj, nákladné auto s mechanickou rukou či dokonca žeriav.

Stromy sa ukladajú do vykopanej jamy. Keďže sa zalievajú pomocou plastovej perforovanej hadice, tú treba umiestniť do výkopu ku koreňom a jej koniec vyviesť nad povrch. Po uložení hadice a ukotvení sa drevina vložená do jamy zasype substrátom. Na plochu substrátu sa prestrie netkaná textília, ktorá bráni prerastaniu nežiaducich burín. Potom sa plocha a pokryje mulčovacou kôrou. Kotvenie drevín sa vykonáva pomocou drevených kolov, ktoré podopierajú strom vo forme trojnožky. K menším stromom postačí jeden, prípadne dva koly. Kotvením sa chráni strom pred vyvrátením vetrom. K skupinovým výsadbám sa privádza kvapková závlaha. Tým sa zabezpečí, že voda sa dostane ku každej vysadenej rastline.

Údržba rastlín

Bežné ošetrovanie rastlín spočíva v pravidelnom zalievaní, mulčovaní, odburiňovaní záhonov a hnojení. Zalievať treba v dostatočnom množstve, pretože malé dávky vody rastlinám vôbec nepomáhajú. Orientačná dávka vody je päť litrov k malému kríku a 20 litrov ku veľkému kríku. Najlepší spôsobom zalievania je používanie kvapkovej závlahy pomocou inštalovanej perforovanej hadice.