eMagazin

Kto sa pripravil na zimu, môže si ju vychutnať

Eugen Guldan, Lantana - záhrady, s.r.o. (Dom a Byt, december 2004)

Lístie zo stromov opadlo, teplota na teplomere klesla pod nulu a po usmoklenej a studenej jeseni sa ohlásila zima. Priniesla so sebou krátke chladné dni, dlhé večery v teple pri kozube či pod dekou pri televízii. Pohľad z okna je bezútešný, ponurý, ale nie vždy to tak musí byť. Stačí keď mate za oknom kúsok prírody.

foto22.jpgTak ako sa mení náš život počas ročných období, mení sa aj život okolo nás. Príroda si mení šaty za zimný kabát, utíchne spev vtákov, skončia sa práce v záhrade. Neskončila sa však starostlivosť o okrasné dreviny, záhradný nábytok, záhradnú techniku. Po zavŕšení všetkých spomenutých prác netreba bránku definitívne zavrieť a svoju záhradu nechať opustenú počas celej zimy.

Počas zimných mesiacov si treba dobre zvážiť, čo nás čaká na jar. Zamyslieť sa nad tým, či bude naším potrebám postačovať záhrada ako komplexný prvok v jarných a letných mesiacoch budúceho roku.

Ochrana okrasných drevín počas zimných mesiacov

Počas zimných mesiacov, keď si myslíte, že nie je čo na práci, a nudíte sa doma pri televízore, môžete hluchý čas užitočne stráviť v záhrade. Že ste to doteraz neskúšali? Chyba, aj v zime je čo na práci v okrasnej alebo hospodárskej záhradke.

Lístie zo stromov zmizlo, zmizlo aj z trávnika, zakryl ho prvý sneh. Stromy sú akoby nahé, odkryli nám to, čo skrývali počas celého roka. Ukazujú nám, čoho majú naviac alebo čo im chýba.

Ak sa niektoré konáre skláňajú príliš nízko, zasahujú do iných okrasných krov, je potrebné urobiť rázny rez a konáre odpíliť. Podobne je to aj s konármi, ktoré prehusťujú korunu stromu. V tomto prípade je potrebné začať od vnútra koruny a postupovať smerom von k jej okraju. Postupujeme podobne ako pri reze ovocných stromov. Ide o presvetlenie koruny stromu. Dosiahneme, že strom bude v budúcnosti hustejší, zbavíme sa dlhých holých konárov.

Toto však platí len pre listnaté stromy, ktoré majú oveľa väčšiu schopnosť vyrašiť na starom dreve ako ihličnaté dreviny. Na mladých stromčekoch alebo na mladých častiach starších drevín možno konáre vyviazať a tak upraviť korunu do žiadaného tvaru. Tieto práce sa vykonávajú počas údržby záhrady v jarných mesiacoch, keď má strom ohybnejšie konáre.

V prípade, že nemáte dostatok vedomostí a zručností, so žiadosťou o odbornú pomoc sa treba obrátiť na špecializovanú záhradnícku firmu, ktorá tieto práce ponúka v rámci údržieb okrasných záhrad.

Ďalšou veľmi dôležitou ochranou okrasných drevín pred vplyvmi zimy je ich zazimovanie. Niektoré rastliny sú v našich podmienkach chúlostivejšie a vyžadujú ochranu koreňového systému alebo ochranu celej rastliny. V prvom prípade je to jednoduchý úkon, keď zeminu pri kmieniku prekryjeme hustou čečinou, mulčovacou kôrou alebo lístím. Pri použití lístia alebo kôry je potrebné zafixovanie sieťkou alebo halúzkami zo stromov. V druhom prípade, ak ide o rastliny vyžadujúce ochranu aj nadzemnej časti, je postup pri menších rastlinách podobný. Rastliny opatrne prikryjeme čečinou, ktorú môžeme spevniť motúzom alebo konármi. Pri väčších rastlinách postupujeme tak, že ich najprv opatrne stiahneme motúzom, zabalíme ich do vzduchopriepustnej tkaniny. Ochranu pred mrazom podporíme, ak vnútro vyplníme slamou alebo čečinou. Pri veľkých drevinách a stromoch je potrebné vybudovať debnenie. Takéto opatrenia nám slúžia na ochranu pred silnými mrazmi.

Počas suchej zimy treba chrániť dreviny pred suchými studenými vetrami. Okolo rastliny postavíme clonu tvorenú z drevených kolov, zatlčených v dostatočnej vzdialenosti od dreviny (minimálne 15 centimetrov) a juty alebo sieťoviny z plastu, ktorú uchytíme na koly. Takúto ochranu vyžadujú hlavne stálozelené listnaté dreviny počas suchej zimy.

Zima je zimou, keď je všade veľa snehu. Tomu sa potešia aj stromy a kry vo vašej záhrade - vtedy ich nemusíme ukrývať pre studeným suchým vetrom. Na druhej strane treba mäť na pamäti ochranu pred poškodením od väčšieho množstva snehu. Ihličnaté dreviny, hlavne stromy stĺpovitého vzrastu, si vyžadujú dostatočnú ochranu pred ťažkým snehom, ktorý sa uchytí na konároch a rastlinám hrozí zlomenie, tzv. rozčesnutie koruny. Výbornou a jednoduchou ochranou je zviazanie koruny stromu motúzom v tvare špirály.

Starostlivosť o záhradný nábytok a záhradnú techniku

Vonku je silná metelica a vy by ste aj tak radi spravili niečo pre svoju záhradu? Môžete. Nemali ste na to čas počas celého leta a podobne to bude aj na budúci rok.

V každej záhradke sa nájde zátišie s lavičkou pod korunou veľkého stromu, alebo s hojdačkou na okraji trávnika. Na terase je to väčšinou stôl so stoličkami alebo lavičkou.

Určite už viete, čo je potrebné s takýmto nábytkom robiť. Počas leta naň pálilo silné slnko, na jar a jeseň to bol dážď, ktorý nahlodával vrchnú glazúru. A preto nastal čas, aby ste sa postarali o nábytok a pripravili stoly, stoličky, lavičky či hojdačky na budúcu sezónu.

Ak ste dosť prezieraví, ukryli ste záhradný nábytok ešte pred prvým snehom. Ak nie, nič vážne sa nestalo. Nábytok schovajte pod strechu alebo inam, kde nesneží, a nechajte ho vyschnúť. Niekedy stačí len náter špeciálnym olejčekom, inokedy je potrebný výraznejší zásah.

Drevo je príjemný a teplý materiál, záhrada si ho priam vyžaduje. Jeho nevýhodou je, že ľahšie podlieha vplyvom počasia. Preto je potrebná pravidelná starostlivosť. Poškodené miesta je nutné očistiť od starých ochranných náterov a nanovo natrieť kvalitným prostriedkom určeným do exteriéru. V prípade, že si neviete rady, obráťte sa na predajcu alebo špecializovanú firmu.

Podobne je to aj s kovovými časťami vášho záhradného nábytku. Pokiaľ ste naň ostatné roky pozabudli, treba odstrániť starý náter, skorodované časti očistiť a poškodené miesta natrieť najprv základným náterom a potom povrchovým náterom vyžadovaného typu.

Na dosiahnutie estetického zážitku, ktorý predurčil záhradný architekt, je potrebná starostlivosť o záhradu počas celého roka. V jarných, letných a jesenných mesiacoch vám pri tejto údržbe veľmi pomohli záhradné mechanizmy. Aby ste mohli techniku a náradie použiť aj budúci rok, je rad na vás, aby ste sa o ňu postarali. Hovoríme o kosačkách na trávnik, bubnových či vretenových, nožniciach na živý plot, nožniciach na strihanie konárov, rebríkoch, hrabliach alebo fúrikoch.

Dôležitá je kontrola technického stavu, nabrúsenie nožov kosačiek, ich vyčistenie od nánosov hliny, uschnutej trávy. Dotiahnutie skrutiek, výmena oleja a vyčistenie filtrov vám zabezpečí, že počas budúcej sezóny vás vaša kosačka nesklame.

Podobne je to aj s ostatným záhradným náradím. Dôležitá je príprava, vďaka ktorej vás nezaskočí údržba okrasnej záhrady už v prvých jarných mesiacoch.

Venujte pozornosť svojej záhrade i v zimnom období. Za vašu starostlivosť sa vám záhrada odvďačí svojou krásou počas celého roka.

Niekoľko decembrových rád

Pozor na vodu vo ventiloch

Všetky prívody vody do záhradných zavlažovacích systémov v dome alebo šachte musia byť v zime uzavreté. Vývody vystavené vplyvom počasia treba ponechať otvorené po celú zimu, aby z nich mohla vytiecť voda, ktorý by sa sem predsa nejakým spôsobom dostala. Ak by voda ostala v uzavretých ventiloch, rozpínajúci sa ľad by ich poškodil alebo úplne znehodnotil.

Ľad na jazere musí byť deravý

Napriek nízkym teplotám aj v zime bežia v zamrznutom jazere hnilobné procesy, ktoré môžu ohroziť život rýb v jazere. Preto je potrebné, aby mohli nebezpečné plyny unikať cez otvory v ľade. Najlepšou cestou na to sú okrúhle otvory vznikajúce v tesnom okolí stoniek vodných rastlín pri dennom prehriatí slnkom. Preto tieto rastliny ponechávame v jazerách počas celej zimy. Iným spôsobom, ako zabezpečiť únik toxických plynov, je občasné vysekanie otvorov v ľade.

Prebytočná voda musí odtiecť

Dbajte na vyčistenie rôznych odtokových jarčekov, kanálov či priehlbín. Ak prídu silnejšie dažďové zrážky a cesta na odtok je zahataná, voda sa hromadí, podmáča rastliny, chodníky a iné záhradné zariadenia. Po zamrznutí môže spôsobiť narušenie pevnosti aj tých najtvrdších materiálov. Nebezpečné je prudké topenie väčšej vrstvy snehu na premrznutom podklade. Ak neexistujú odtokové cesty alebo ak sú nefunkčné, voda z roztopeného snehu môže ohroziť nielen zariadenie v záhrade, ale aj sám dom.

Aj v zime sa dá sadiť

Hoci najvhodnejším obdobím na vysádzanie rastlín je začiatok a koniec vegetačného obdobia, tieto aktivity možno vykonávať aj v decembri. Podmienkou je, aby pôda nebola hlboko premrznutá, vrchná niekoľkocentimetrová premrznutá vrstva nevadí. Rastliny musia byť v črepníkoch, aby sme mali istotu, že sú riadne prekorenené. Vysádzané rastliny vkladáme do vykopaných jám, dokonale ich zahrnieme a polejeme.

Vianočný stromček v záhrade


Ak pôda nie je premrznutá, možno ihličnany zakúpené v črepníkoch vysádzať do záhrady a tešiť sa z vianočného stromčeka v exteriéri. Treba si však dávať pozor na to, aby ste takto nevysadili do pôdy zástupcu teplomilného druhu určeného na potešenie cez sviatky iba v interiéroch. Informáciu o druhu stromčeka žiadajte od predávajúceho. Ak ste použili vo svojom dome na vyzdobenie domu či bytu črepníkový ihličnan z našich zemepisných šírok, po sviatkoch ho nevysádzajte. V teplých interiérových podmienkach sa už rozbehli vegetačné procesy, prechod do chladného interiéru bude pre rastlinu s veľkou pravdepodobnosťou znamenať zamrznutie.